AcasăStiri generaleAtletism : Kenyanul Bernard Cheruiyot a câştigat maratonul oraşului Istanbul

Atletism : Kenyanul Bernard Cheruiyot a câştigat maratonul oraşului Istanbul

Atletul kenyan Bernard Cheruiyot a câştigat duminică a 42-a ediţie a maratonului oraşului Istanbul, singura cursă de 42,195 km din lume care se derulează pe două continente prin traversarea strâmtorii Bosfor, notează agenţia EFE. În condiţii dificile, pe un traseu cu multe urcuşuri şi coborâri, cu rafale puternice de vânt, Bernard Cheruiyot, care este rezident în Turcia, s-a impus cu timpul de 2h11min49sec, îmbunătăţindu-şi cu peste un minut recordul personal. Podiumul a fost completat de un alt kenyan, Felix Kimutai (2h12min) şi de etiopianul Hailu Zewudu (2h12min23sec). În proba feminină s-a impus kenyanca Diana Chemtai Kipyogei cu timpul de 2h22min06sec, care a alergat al doilea ei maraton după debutul de anul trecut la Ljubljana. Ea a fost urmată în clasament de etiopiencele Hiwot Gebrekidan (2h24min30sec) şi Tigist Memuye (2h37min52sec). Cursa a avut startul în zona Yenikapi de pe continentul european şi a continuat pe Podul Martirilor de peste Bosfor pentru a se încheia pe continentul asiatic. Din cauza pandemiei de coronavirus, accesul spectatorilor la cursă a fost interzis, iar numărul de alergători a fost diminuat la circa 4.000 pentru a se evita infectarea cu Covid-19, comparativ cu cei 37.000 de participanţi din 2019. La start, atleţii au păstrat o distanţă de 1,5 m între ei şi au plecat la intervale de cinci secunde, purtând măşti de protecţie, care au fost înlăturate după jumătate de minut şi au fost depozitate în spaţii speciale.