AcasăStiri generaleFotbal: Napoli, afectată de Covid-19, nu s-a prezentat la meciul cu Juventus

Fotbal: Napoli, afectată de Covid-19, nu s-a prezentat la meciul cu Juventus

Echipa SCC Napoli, confruntată cu două cazuri de infectare cu Covid-19, nu a făcut deplasarea la Torino, pentru meciul cu Juventus din cadrul etapei a 3-a a campionatului de fotbal al Italiei, pe care riscă acum să-l piardă la ”masa verde”. Autorităţile sanitare din Napoli au interzis formaţiei locale să facă deplasare la Torino, după ce jucătorii Piotr Zielinski şi Eljif Elmas au fost testaţi pozitiv la noul coronavirus. Brigada de arbitri desemnată să conducă partida de la Torino a pus capăt jocului după 45 de minute de aşteptare, în condiţiile în care pe teren s-au aflat doar fotbaliştii lui Juventus, după ce responsabilii din Serie A au refuzat cererea clubului Napoli de amânare a întâlnirii, precizează DPA. Celelalte meciuri din cadrul etapei a 3-a a campionatului italian s-au încheiat cu următoarele rezultate: Fiorentina – Sampdoria 1-2 Au marcat: Vlahovic (72), respectiv Quagliarella (43 – penalty), Verre (83). Sassuolo – Crotone 4-1 Au marcat: Berardi (19), Caputo (58 – penalty, 85), Locatelli (90+3), respectiv Simy (49 – penalty). Vlad Chiricheş a fost titular la Sassuolo, fiind înlocuit în minutul 34, după ce s-a accidentat. Udinese – AS Roma 0-1 A marcat: Pedro Rodriguez (55). Atalanta – Cagliari 5-2 Au marcat: Muriel (7), Papu Gomez (29), Pasalic (37), Duvan Zapata (42), Lammers (81), respectiv Godin (24), Joao Pedro (53). Răzvan Marin a fost titular la Cagliari, fiind înlocuit în minutul 66. Parma – Hellas Verona 1-0 A marcat: Kurtic (1) Benevento – Bologna 1-0 A marcat: Lapadula (66). Lazio Roma – Inter Milano 1-1 Au marcat: Milinkovic-Savic (55), respectiv Lautaro Martinez (30). Ştefan Radu a fost titular la Lazio, părăsind terenul în minutul 15, din cauza unei accidentări. Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter. AC Milan – Spezia 3-0 Au marcat: Rafael Leao (57, 78), Theo Hernandez (76). Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la AC Milan. Clasament: 1. Atalanta 9 puncte (3 jocuri) 2. AC Milan 9 puncte (3 jocuri) 3. Sassuolo 7 puncte (3 jocuri) 4. Inter Milano 7 puncte (3 jocuri) 5. Napoli 6 puncte (2 jocuri) 6. Hellas Verona 6 puncte (3 jocuri) 7. Benevento 6 puncte (3 jocuri) AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea)