AcasăStiri generaleIulian Rotariu, primit cu flori şi aplauze pe Aeroportul din Suceava după...

Iulian Rotariu, primit cu flori şi aplauze pe Aeroportul din Suceava după victoria de la Ultra Norvegia Race

Botoşani, 29 iul Agerpres/ – O echipă de pompieri de la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Botoşani l-a întâmpinat, vineri, pe Aeroportul ‘Ştefan cel Mare’ din Suceava pe câştigătorul ediţiei din 2022 a ultra-maratonului Ultra Norvegia Race, Iulian Rotariu.

Subofiţerul de la ISU Botoşani, care a câştigat competiţia desfăşurată între 22 şi 24 iulie, a fost primit cu flori şi aplauze de către colegii săi.

‘La revenirea în ţară i-au fost alături colegi din cadrul ISU Botoşani, dar şi prieteni care l-au sprijinit în realizarea acestui vis’, a scris ISU Botoşani, pe pagina sa de Facebook.

Iulian Rotariu a câştigat Ultra Norvegia Race, o cursă în care a alergat non-stop. El a traversat două lanţuri muntoase din Alpii Lyngen, terminând cei 120 de kilometri în doar 22 de ore, deşi timpul estimat pentru parcurgerea traseului a fost de 44 de ore.

Pompierul din Botoşani, care participă la competiţii pentru a face cunoscută cauza copiilor cu autism, a devenit primul alergător din lume care a câştigat cele cinci ultra-maratoane ale ‘Continental Challenge’. AGERPRES / (AS – autor: Cristian Lupaşcu, editor: Marius Frăţilă)