AcasăPoliticaNicușor Dan, despre binomul SRI-DNA: Corupția este o problemă de securitate națională,...

Nicușor Dan, despre binomul SRI-DNA: Corupția este o problemă de securitate națională, deci SRI-DNA trebuie să se ocupe de această problemă de securitate națională, dar în limitele în care nu interferează cu cercetarea penală

Președintele Nicușor Dan spune, despre binomul SRI-DNA, că corupția este o problemă de securitate națională, deci SRI-DNA trebuie să se ocupe de această problemă de securitate națională, dar în limitele în care nu interferează cu cercetarea penală.

ECOPOLITIC l-a întrebat pe șeful statului dacă binoumul SRI-DNA va mai fi, ca și protocol.

 

”E o întrebare foarte bună, cea pe care o puneți. Am precizat lucrul ăsta când am prezentat Strategia națională de apărare și acolo, în Strategia națională de apărare, am pus foarte clar 1. Corupția este o problemă de securitate națională, deci SRI-DNA trebuie să se ocupe de această problemă de securitate națională, dar în limitele în care nu interferează cu cercetarea penală.

 

Adică ofițerul de informații are niște ofițeri care să se ocupe de fenomenul corupției. Acești ofițeri analizează cu mijloace specifice zone de corupție și transmit informații foarte pertinente către procuror.

 

Mai departe, se opresc aici și se ocupă procurorii. Asta e un lucru care cred că e clar pentru toată lumea, unde se oprește activitatea ofițerului de informații și trebuie, pe de altă parte, ca să avem o anumită calitate a sesizării pe corupție, pe care nu știu dacă o avem în momentul ăsta”.

Sursa: Ecopolitic.ro

Proiectul jurnalistic pressonline.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.
Depinde și de tine să susții o presă independentă.

Citește și:

Activează Notificările OK No thanks