Ministerul Afacerilor Externe vine cu noi precizări: Irina Ponta nu a fost pe lista zborului de evacuare prin mecanismul european.
Controversa repatrierii din Emiratele Arabe a fiicei fostului prim-ministru Victor Ponta a luat amploare după ce Daciana Sîrbu a acuzat public că Irinei i s-ar fi refuzat îmbarcarea prin ordinul direct al ministrei de Externe Oana Ţoiu, deoarece ar reprezenta “o vulnerabilitate de imagine”.
”Doamna de care vorbiţi dumneavoastră nu apare în evidenţele consulare, deci nu apare în sistemul gestionat de Ministerul Afacerilor Externe pentru gestionarea acestor situaţii de criză. Numele doamnei sau cetăţeanului de care faceţi dvs referinţă nu apare în sistem şi deci, neapărând în sistem, nu putea să fie pe nicio listă”, a precizat purătorul de cuvânt al MAE.
El a mai spus că ”nu a fost nimeni dat jos de pe niciun autocar sau scos de pe vreo listă”.
”Sunt mii şi sute de alţi copii care au rămas acolo. Nu a fost lăsat niciun minor. În niciun consulat al României, de niciunde în lume, în condiţii normale sau în condiţii de situaţie specială, niciun minor nu este lăsat acolo sau singur. Niciun minor. Afirmaţia dumneavoastră este factual eronată”, a mai spus Ţărnea, întrebat despre faptul că Irina Ponta a rămas la consulat.
”Nu ştiu la ce declaraţii faceţi referinţă. V-am spus că niciun cetăţean român, niciun cetăţean român minor nu a fost lăsat singur. (..) Eu vă spun care sunt informaţiile oficiale al Ministerului de Externe pe baza tuturor documentelor pe care le am luat dispoziţie. Documentul cel mai important în acest sens este e-consulat. În e-consulat, nu există pe nicio dată, în niciuna dintre zilele din această criză, o intrare care să se refere la această persoană”, a completat Andrei Ţărnea.
Ministra Oana Ţoiu a infirmat ieri acuzaţiile şi a comentat că părinţii sunt revoltaţi că “nu a avut prioritate la zborul de evacuare”.
Sursa: TVR INFO
Sursa: Ecopolitic.ro





