AcasăStiri generaleVrancea: Două gimnaste din Focşani, componente ale lotului naţional, recompensate de primărie

Două gimnaste din Focşani, componente ale lotului naţional, vor fi premiate de primăria municipiului pentru rezultatele obţinute la Campionatul naţional individual de gimnastică al junioarelor de la Ploieşti, în urma unui proiect aprobat în cadrul şedinţei Consiliului Local. Astfel, gimnasta Ana Maria Bărbosu, câştigătoarea titlului de campioană a României la gimnastică, a fost premiată cu suma de 2.000 de lei, în timp ce Iulia Florentina Trestianu, care a câştigat o medalie de bronz şi una de argint la aceeaşi competiţie, a fost recompensată cu 1.500 de lei. La Campionatul naţional individual de gimnastică al junioarelor, care a avut loc pe 19 noiembrie, la Ploieşti, Ana Maria Bărbosu a devenit campioană absolută a României după ce a obţinut locul întâi la individual compus, sol, sărituri, paralele şi bârnă. Iulia Florentina Trestianu a obţinut medalia de bronz la individual compus şi medalia de argint la paralele. Antrenorii celor două gimnaste, Daniela Trandafir şi Cezar Stoica, vor fi premiaţi şi ei cu câte 1.000 de lei. Cele două sportive sunt componente ale lotului naţional de gimnastică şi se pregătesc la Centrul Naţional Olimpic pentru junioare de la Deva. AGERPRES / (A, AS – autor: Dana Lepădatu, editor: Antonia Niţă)