Călin Georgescu este așteptat miercuri la sediul Judecătoriei Sectorului 1, unde se va judeca plângerea sa împotriva măsurii controlului judiciar, în dosarul în care este cercetat penal pentru șase infracțiuni, printre care instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale.
Primul termen al procesului a avut loc luni, când Georgescu a venit înconjurat de bodyguarzi și o mulțime de susținători, care au provocat o adevărată busculadă în fața sediului instanței.
Instanța a amânat atunci dezbaterile pentru miercuri, după ce avocații lui Georgescu au cerut timp pentru a studia documentele de la dosar.
Procesul este programat pentru ora 8,30.
Călin Georgescu, fost candidat la alegerile prezidențiale, a fost pus miercurea trecută sub control judiciar de procurorii de la Parchetul General pe o perioadă de 60 de zile, el având mai multe interdicții, printre care să părăsească țara fără încuviințarea autorităților judiciare, și nu are voie să posteze pe rețelele de socializare conținut cu caracter legionar, fascist, antisemit, rasist sau xenofob.
Georgescu este urmărit penal pentru săvârșirea a șase infracțiuni, cea mai gravă fiind cea de instigare la acțiuni împotriva ordinii constituționale, în formă tentată.
Concret, Georgescu este acuzat că a pus la cale un plan de destabilizare a României cu ajutorul mercenarilor conduși de Horațiu Potra, după ce Curtea Constituțională a anulat rezultatele primului tur al alegerilor prezidențiale.
Sursa: AGERPRES
Articolul Călin Georgescu, așteptat din nou în instanță apare prima dată în Ecopolitic.
Sursa: Ecopolitic.ro





