Sistemul electroenergetic românesc este unul destul de fiabil, destul de divers. Avem capacitatea să facem față unei situații delicate așa cum a fost ceea din în preajma și din timpul sărbătorilor pascale când am avut un minim istoric de consum, undeva la de la 2.500 de megawați și, cu siguranță, în această nouă paradigmă a sistemelor energetice în care avem tot mai multă energie regenerabilă, energie intermitentă deci o energie mult mai puțin predictibilă decât producția în bandă pe bază de cărbune, gaz sau energie nucleară, vulnerabilitatea acestor sisteme este mai mare.
De aceea tot insistăm la Bruxelles și la nivel intern că nu putem să închidem centrale pe cărbune fără a pune în loc nu grupuri echivalente care să fie tot producție în bandă, deci o producție de energie asigură și accesibilă, a precizat ministrul.
Sebastian Burduja a reamintit faptul că România s-a confruntat cu un singur blackout în toată istoria modernă a sistemului electroenergetic național.
S-a întâmplat în 1977, a durat patru- cinci ore și pagubele au fost de trei-patru ori mai mari decât pagubele cutremurului din acel an.
Sursa: Știrile TVR
Articolul Burduja: Sistemul electroenergetic românesc este destul de fiabil și divers apare prima dată în Ecopolitic.
Sursa: Ecopolitic.ro





