Europarlamentarul PSD Victor Negrescu anunță că a fost în fața Comisiei Europene pentru a susține fermierii români.
- ”Nu acceptăm ca viitorul buget european (2028–2034) să afecteze satele, regiunile defavorizate și agricultura care hrănește Europa. Nu vrem comasarea fondurilor pentru dezvoltare rurală. Riscăm să pierdem finanțarea directă pentru comunitățile care au cea mai mare nevoie.
Vrem alocări de fonduri clare, dedicate pentru sate, ferme mici, tinerii fermieri și regiunile vulnerabile. Vrem subvenții echitabile pentru fermierii români, la același nivel cu ceilalți fermieri europeni.
Voi continua să lupt în Parlamentul European pentru un Buget European corect, care sprijină munca și efortul celor care ne asigură hrana zi de zi”, spune Negrescu.
Sursa: Ecopolitic.ro





