Anca Alexandrescu, realizatoarea emisiunii Culisele Statului Paralel, l-a desființat, joi, pe Ilie Bolojan, la scurt timp după ce Realitatea PLUS a făcut public un document oficial în care premierul solicita suma de 4.600 de lei pentru plata chiriei în București, scrie realitatea.net.
Informați noi intrate în posesia Realitatea Plus arată că banii pentru chirie au fost deja încasați de premierul Ilie Bolojan. Într-o intervenție ulterioară la Realitatea Plus, Anca Alexandrescu a explicat menevrele ascunse din spatele documentului.
„În primul rând s-a confirmat că documentul în posesia căruia am intrat și l-am publicat este real, nu este un fake așa cum s-a încercat să se spună.
Am văzut încercările de scuze de pe grupul de jurnaliști de la guvern, se încurcă în minciuni, lucrurile sunt foarte clare. Cererea a fost făcută de către o consilieră a lui Ilie Bolojan, consiliera care s-a dus cu cererea respectivă la chestorul Dunca, care a și aprobat-o deci nu e niciun dubiu, nu e nicio greșeală de redactare, nu e nimic incorect.
Informația pe care o am în exclusivitate este că banii s-au plătit în avans la începutul vacanței.
Deci oricum ar da-o, dincolo de faptul că este ipocritul numărul 1 al României, face ilegalități. Și mai mult decât atât, eu îi cer public demisia domnului Ilie Bolojan după această mizerie. A renunțat la 1 iulie dar a făcut o nouă cerere, nu se știe cine în numele cui, vă spun eu cine, consiliera domniei sale a făcut-o, o să aflu eu și numele consilierei și ar face bine ca domnul Dinca, chestorul care a aprobat, să iasă și să explice public.
Pentru că nu poți să spui că a fost o greșeală de redactare, o eroare de redactare din moment ce cererea a fost aprobată. Se încurcă în minciuni, deci Bolojan demisia!”, a spus Anca Alexandrescu într-o intervenție la Realitatea Plus.
”Eu am intrat în posesia acestui document, este agitație foarte mare la Senat, în acest moment. Sunt deranjați cei de acolo, de unde a avut javra de Alexandreasca acest document. Ce să vezi, ghinion! Oamenii s-au săturat să vadă această dublă măsură, această ipocrizie fără margini a reformatorului de la Oradea.
Probabil că la 1 iulie a făcut acest demers, dar vreau să ne răspundă de ce a revenit în data de 27 iulie și se cere această sumă forfetară. Ce se întâmplă? Dacă ai o locuință, un apartament, în București, pe numele tău nu ai dreptul să obții această sumă forfetară.
Ei nu trebuie să facă dovada plății, pot să bage în buzunar această sumă, îi privește unde stau dacă nu au o proprietate.
llie bolojan stând la RA-APPS unde nu plătește absolut nimic, nu are dreptul moral. Legal, poate avea dreptul pentru că nu are nicio locuință pe numele său.
Deci, aștept explicații de urgență din partea lui Ilie Bolojan, ce este cu acest document din data de 27 iulie, dacă nu să își dea demisia și să plece acasă, pentru că în ultimele două săptămâni au fost atâtea dovezi de ipocrizie, de ilegalități, de lucruri puse semnul întrebării, chiar de chestiuni de natură penală, infracțiuni oameni care dau șpagă și care au fost puși să reformeze statul.
Eu nu am văzut niciodată un asemenea Guvern și un asemenea premier să aibă atâtea lucruri negative, după o campanie de ani de zile, constuită cu bani publici, la Oradea, de îngerul administrației publice, cel care salvează România onestă alături de Nicușor Dan, să aflăm astfel de lucruri dezgustătoare. Deci, atâta meschinărie, rar mi-a fost dat să văd. ”, a declarat Anca Alexandrescu, la Realitatea PLUS.
Sursa: Ecopolitic.ro





