AcasăPoliticaNazare: Probabil că, dacă nu am fi crescut TVA cu două puncte,...

Nazare: Probabil că, dacă nu am fi crescut TVA cu două puncte, în primele două săptămâni, Agenţia Fitch nu ne-ar fi confirmat rating-ul

Ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, a afirmat că, dacă România nu ar fi crescut TVA cu două puncte, atunci Agenţia Fitch nu i-ar fi confirmat ratingul la mijlocul lunii august, iar acest lucru ar fi însemnat ca acum TVA să fie mărită cu patru puncte. El a explicat că, dacă s-ar fi întâmplat acest lucru, acum nu se mai putea face o rectificare în care să fie acoperite foarte multe dintre nevoi.

”Probabil că, dacă nu am fi crescut TVA cu două puncte, în primele două săptămâni, Agenţia Fitch nu ne-ar fi confirmat rating-ul. Agenţia Fitch ne-a confirmat ratingul la mijlocul lunii august. Astăzi eram în situaţia în care ar fi trebuit să mărim TVA-ul nu cu două puncte, ci cu patru puncte. Astăzi nu am mai fi putut face o rectificare în care să acoperim foarte multe dintre nevoi. În mod cert, nu am mai fi avut acelaşi spaţiu de a negocia deficitul de 8,4, eram astăzi într-o situaţie mult mai complicată, care ar fi avut un efect asupra inflaţiei mult mai mare decât cel pe care îl avem astăzi şi un efect mult mai mare în puterea de cumpărare”, a declarat Alexandru Nazare, joi seară, la Antena 3.

 

El a precizat că acele măsuri luate la începutul lunii iulie au protejat România de efecte economice mult mai grave.

 

”Cred că dacă ne uităm retrospectiv la acel moment, la începutul lunii iulie, şi dacă ne uităm astăzi după trei reconfirmări ale agenţiilor de rating, realizăm că măsura luată în momentul ăla a fost o măsură care ne-a protejat de nişte efecte economice mult mai grave, dacă am fi avut o pierdere a calificativului de investitor. (…) Ştiţi ce însemna? Aproximativ 20 de milioare de euro investiţi în titlurile noastre de stat de către investitori care aveau mandat să investească numai acolo unde ţările au calificativ de investiţie, ar fi trebuit să se retragă, ceea ce ar fi avut un efect foarte grav”, a afirmat Nazare, care a adăugat că o asemenea măsură ar fi avut un efect important şi asupra devalorizării cursului.
Întrebat la cât s-ar fi dus cursul, ministrul Finanţelor a răspuns: ”Nu vreau să fac un pronostic, dar vă daţi seama că ar fi avut un efect. (…) Ar fi putut să crească foarte mult. Ultima oară, în 2009-2010, a crescut cu 20%”.
Sursa: News.ro

Sursa: Ecopolitic.ro

Proiectul jurnalistic pressonline.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.
Depinde și de tine să susții o presă independentă.

Citește și:

Activează Notificările OK No thanks