AcasăStiri generaleFotbal: Diego Simeone nu este neliniştit de numărul mare de jucători infectaţi...

Fotbal: Diego Simeone nu este neliniştit de numărul mare de jucători infectaţi de la Atletico Madrid

Antrenorul echipei spaniole de fotbal Atletico Madrid, Diego Simeone, a declarat că nu este îngrijorat de numărul mare de cazuri de COVID-19 din lotul său, după ce nu a putut conta pe şase jucători în meciul cu Celta Vigo (2-2), disputat luni seara în La Liga, transmite Reuters. Atletico a scăpat victoria în ultimele minute ale jocului, Facundo Ferreyra marcând golul egalizator al oaspeţilor în minutul 89. ”Sunt momente foarte dificile în toată lumea şi pentru toată societatea, noi încercăm să avem grijă unii de alţii, dar contaminarea nu este doar la Atletico, este în toată societatea, Nu mă uit doar la ce se întâmplă la Atletico. Mă uit la ce se întâmplă în societate, pentru că Atletico face parte din societate”, a declarat Simeone, după meciul care a stopat seria de opt victorii consecutive a liderului din Spania. Începând din martie 2020, Atletico a avut 15 jucători infectaţi cu noul coronavirus, inclusiv antrenorul argentinian, care a ratat o parte din pregătirea din presezon. Mijlocaşii Thomas Lemar şi Hector Herrera au fost testaţi pozitiv în dimineaţa meciului cu celta, iar Atletico a fost nevoită să renunţe la antrenament şi şedinţa obişnuită de pregătire a jocului a avut loc online prin Zoom. Printre cei infectaţi săptămâna trecută se numără Joao Felix şi noua achiziţie Moussa Dembele, care se adaugă lui Mario Hermoso şi Yannick Carrasco, testaţi pozitiv la COVID-19 la finele lunii ianuarie. ”Va trebui să întrebaţi jucătorii dacă au fost afectaţi sau nu, dar noi am pregătit jocul cu mult entuziasm şi pasiune. Nu am avut o şedinţă de pregătire aşa că am pregătit jocul prin Zoom şi ne-am întâlnit cu două ore înainte de partidă, dar am văzut multe lucruri pozitive pe teren. Am avut o reacţie grozavă în repriza secundă, după ce nu am reuşit să dominăm primul act, iar jucătorii au arătat o determinare totală”, a spus Simeone. Atletico are acum un avans de opt puncte faţă de Barcelona şi Real Madrid, dar are şi un meci mai puţin disputat.