Alexandru Nazare afirmă că Ministerul Finanțelor are cel mai ambițios program de digitalizare din țarǎ, cu peste 80 de proiecte de digitalizare lansate sau în curs de finalizare pânǎ la final de 2026.
”Participare la Summitul pentru Guvernanțǎ Digitalǎ: Ministerul Finanțelor are cel mai ambițios program de digitalizare din țarǎ, cu peste 80 de proiecte de digitalizare lansate sau în curs de finalizare pânǎ la final de 2026.
Ne pregǎtim de o transformare fǎrǎ precedent în gestionarea finanțelor României şi de o schimbare completǎ de paradigmă. Rezultatele sunt deja vizibile în creşterea gradului de colectare la ANAF, accelerarea marilor dosare de fraudǎ şi evaziune şi paşi spre debirocratizare, precum formularul 212 – Declarația Unicǎ digitalǎ precompletatǎ pentru persoanele fizice.
Urmeazǎ bugetul digital al României şi noi instrumente care vor aduce mai multǎ transparențǎ, eficiențǎ şi o gestionare mult mai responsabilǎ a banilor publici. Cu seriozitate şi consecvențǎ, vom avea finanțe publice din ce în ce mai bine gestionate şi mai performante”, spune ministrul Finanțelor.
Sursa: Ecopolitic.ro




