AcasăStiri generaleAtletism: Kenyanul Evans Chebet a câştigat maratonul Valenciei

Atletism: Kenyanul Evans Chebet a câştigat maratonul Valenciei

Atletul kenyan Evans Chebet a câştigat duminică maratonul oraşului Valencia, după ce a parcurs distanţa clasică de 42,195 km cu timpul de 2h03min00sec, cea mai bună performanţă a anului şi a şasea performanţă mondială, notează AFP. Evans Chebet, 32 ani, a fost urmat în clasament de conaţionalul său Lawrence Cherono la patru secunde şi de etiopianul Birhanu Legese la 16 secunde. Din cauza pandemiei de coronavirus, maratonul de la Valencia s-a desfăşurat fără cursa populară şi au fost admişi la start doar 220 de atleţi de elită. Cursa feminină a fost dominată de kenyanca Peres Jepchirchir, 27 ani, care s-a impus cu timpul de 2h17min16sec, cea mai bună performanţă mondială şi a cincea performanţă din toate timpurile. Podiumul în proba feminină a fost completat de kenyanca Joyciline Jepkosgei (2h18min40sec) şi de namibianca Helelia Johanes (2h19min52sec). Din cauza noului coronavirus, în acest an s-au desfăşurat maratoane doar la Londra, Berlin şi Valencia.