„În 2018, Rusia l-a eliminat pe Alexei Navalnîi din cursa pentru prezidențiale, în urma unui dosar penal… inventat, desigur. Practic, nici Putin însuși nu a îndrăznit să își elimine competitorii electorali fără motiv legal: a păstrat o aparență, pentru a justifica poporului măsura”, scrie, pe Facebook, avocata Ingrid Mocanu.
„Știm ce a urmat ulterior, Navalnîi s-a îmbolnăvit de „pușcărită” și s-a dus într-o lume mai bună.
La noi, nu a fost așa: deontologii vituperează non-stop că e bine așa, în dictatură, că dacă dictatura e bună, nu-i problemă.
Ce o fi mai pro-rusesc decât să depășești cu mult dictatura rusească? Ceea ce FACI ca rușii!
Și UE tolerează așa ceva. Care este diferența dintre URSS, care tolera dictatura lui Ceaușescu, și UE, care tolerează dictatura din România? Ce stat de drept verifică ei prin România?
Nu a existat nicăieri în statele democratice ale lumii o așa mizerie dictatorială. Doar în dictaturi.
Știți că la Navalnîi i-au anchetat și condamnat și pe avocații lui.
Mă întreb când mă vor ridica și pe mine!?
Din trafic e mai spectaculos! Recomand”, scrie Mocanu.
Articolul Avocata Ingrid Mocanu: „Ce o fi mai pro-rusesc decât să depășești cu mult dictatura rusească?; nici Putin însuși nu a îndrăznit să își elimine competitorii electorali fără motiv legal – a păstrat o aparență, pentru a justifica poporului măsura” apare prima dată în Ecopolitic.
Sursa: Ecopolitic.ro