„O instituție a Statului, pârât într-o cauză în care a căzut în pretenții, pe site-ul oficial al ei, calcă în picioare un judecător de scaun, reprezentant al puterii judecătorești. Da, judecătorul care nu i-a dat câștig de cauză. Asta după ce ministrul justiției a procedat fix la fel”, scrie, pe Facebook, avocata Ingrid Mocanu.
„Imediat, adică azi la ora 16.00, cea mai înaltă instanță a țării, se întrunește de îndată pentru a „judeca” un recurs. Da, recursul la soluția de anulare și suspendare a unei Hotărâri CCR absolut abominabile. Întrebare: de ce suntem doar regim hibrid, iar nu dictatură profundă?”, arată aceasta.
Articolul Avocata Ingrid Mocanu: De ce am fost catalogaţi drept regim hibrid şi nu democraţie? Iată, o instituție a statului, pârât într-o cauză în care a căzut în pretenții, calcă în picioare un judecător de scaun, reprezentant al puterii judecătorești apare prima dată în Ecopolitic.
Sursa: Ecopolitic.ro




