AcasăStiri generaleBuzău: Lotul echipei naţionale de rachetomodelism, locul III la CM organizat în...

Buzău: Lotul echipei naţionale de rachetomodelism, locul III la CM organizat în SUA, format doar din buzoieni

chipa naţională a României de rachetomodele a urcat pe podium, ocupând locul III la Campionatul Mondial (CM) desfăşurat în Statele Unite ale Americii (SUA) , performanţă înregistrată de sportivi provenind exclusiv din judeţul Buzău.

Primarul municipiului Buzău a organizat o întâlnire cu lotul naţionalei României de rachetomodele care a reuşit unul dintre cele mai bun rezultate din istorie, la un campionat mondial, poziţionându-se pe a treia poziţie, după echipele Chinei şi SUA.

‘Această ediţie a avut loc în Statele Unite ale Americii, la Austin, Texas, în perioada 1-8 iulie 2023. Dar ce este într-adevăr remarcabil şi extrem de onorant pentru noi, este că întreaga echipă a României a fost formată exclusiv din buzoieni. S-au câştigat 33 de medalii, la juniori şi seniori, din care 8 de aur, 15 de argint şi 10 de bronz. Şeful delegaţiei României a fost domnul Lucian Şercăianu. Iată că după ce Federaţia Română de Modelism, ne-a încredinţat aici la Buzău organizarea penultimului Campionat Mondial, Buzăul este în continuare cel mai bun oraş din ţară şi din Europa şi unul dintre cele mai bune din lume la rachetomodele’, a transmis primarul municipiului, Constantin Toma.

Lotul României a fost compus din Florica şi Lucian Şercăianu, Gica şi Gabriel Constantinescu, Ovidiu Nica, Dragoş Oţelea, Andreea Costache, Mihai Stânean, Florin Guzu, Ciprian Ene, Adelin Vlad, Alexandru Nistor, Sergiu Fărcănea, Rareş Vrabie, Andra Mihăilescu şi Nikola Ivanovski.