AcasăStiri generaleCiclism: Echipa Alpecin-Fenix s-a retras de la Turul Emiratelor Arabe Unite după...

Ciclism: Echipa Alpecin-Fenix s-a retras de la Turul Emiratelor Arabe Unite după un test pozitiv

Echipa Alpecin-Fenix, care s-a remarcat duminică prin victoria olandezului Mathieu van der Poel în prima etapă a Turului ciclist al Emiratelor Arabe Unite 2021, a fost nevoită să se retragă înaintea startului etapei a doua din cauza unui test pozitiv la noul coronavirus în rândul personalului său, transmite EFE. Gruparea belgiană, care a primit o invitaţie pentru a concura cu celelalte echipe de World Tour, a decis, în acord cu organizatorii arabi, să se retragă din cursă, pentru a salva bula biosecurizată şi a garanta continuarea competiţiei. Alpecin-Fenix a fost notificată de controlul pozitiv după testele realizate duminică noaptea. Persoana infectată a intrat imediat în izolare alături de toţi contacţii direcţi, conform protocolului sanitar implementat de organizatori cursei şi de autorităţile sanitare ale Emiratelor Arabe Unite. Toţi membrii echipei belgiene vor fi testaţi în zilele următoare, în timp ce vor rămâne în izolare. Anul trecut, Turul Emiratelor Arabe Unite a fost oprit cu două etape înainte de final, după depistarea a două cazuri de infectare cu Covid-19 în cadrul staff-ului uneia dintre echipele participante. Britanicul Adam Yates (Mitchelton-Scott), aflat pe prima poziţie a clasamentului general după desfăşurarea a cinci din cele şapte etape programate, a fost desemnat câştigător al ediţiei 2020.