AcasăStiri generaleCiclism: Ecuadorianul Jonathan Caicedo, pozitiv la Covid-19, nu a luat startul în...

Ciclism: Ecuadorianul Jonathan Caicedo, pozitiv la Covid-19, nu a luat startul în etapa a 16-a a Turului Italiei

Ciclistul ecuadorian Jonathan Caicedo (EF Education – EasyPost) nu a luat startul în etapa a 16-a a Turului Italiei, programată marţi între Salo şi Aprica, după ce a fost depistat pozitiv la Covid-19, informează agenţia EFE.

Caicedo a fost plasat în carantină, în timp ce restul rutierilor, tehnicienii şi personalul auxiliar au fost supuşi testelor Covid-19, ale căror rezultate au fost negative, astfel că vor continua cursa în mod normal.

Caicedo, în vârstă de 29 de ani, câştigător al unei etape din Il Giro în 2020, ocupa locul 59 la general.

Ecuadorianul Richard Carapaz (Ineos) este lider la general, iar luni a fost zi de pauză în Turul Italiei.

AGERPRES (AS/autor: Vlad Constantinescu, editor: Mihai Ţenea)