AcasăPoliticaIonuț Stroe (PNL): Educația media trebuie să devină obligatorie la liceu

Ionuț Stroe (PNL): Educația media trebuie să devină obligatorie la liceu

Liberalul Ionuț Stroe spune că, într-un moment în care rețelele sociale au devenit principala sursă de informare pentru tineri, iar valurile de manipulare și dezinformare sunt tot mai ample și au un impact devastator, Educația media în școli este vitală și trebuie să devină obligatorie în școli. 
”Spun asta ca tată, ca deputat PNL care poate dialoga direct cu ministrul Educației, Daniel David, și ca membru al No Hate Parliamentary Alliance, aliniat unei direcții europene clare: combaterea urii și a manipulării online.
Unde suntem acum?
La liceu există disciplina „Educație digitală și abilități media (EDAM)”, dar doar ca opțional (CDS) – ceea ce înseamnă că nu ajunge la toți elevii.
Ce înseamnă educație media obligatorie?
Nu e „încă o materie grea”. Este scutul inteligent care îi învață pe copii să verifice sursele, să recunoască manipularea, publicitatea și conținutul sponsorizat, să se protejeze de ură online și să folosească responsabil instrumentele digitale (inclusiv AI).
De ce e urgent?
Pentru că tinerii își iau tot mai mult informația din social media, unde circulă rapid știri false, propagandă și conținut polarizant. Fără alfabetizare media, lăsăm generații întregi fără busolă într-un mediu informațional tot mai complex.
Ce voi face concret?
Consultări publice cu profesori, părinți, elevi și societatea civilă (CJI, UNICEF și alte organizații de profil) pentru a strânge soluții și pentru a calibra conținutul curricular.
Dialog oficial cu ministrul Educației, Daniel David, pentru a găsi cea mai bună formulă de introducere obligatorie la liceu (începând cu clasa a IX-a) și pentru a sprijini formarea profesorilor.
3️⃣ Inițiativă parlamentară de îmbunătățire a legislației, astfel încât Educația media să fie ancorată durabil în curriculum.
Aliniere europeană: România are obligația de a promova alfabetizarea media și de a raporta periodic Comisiei Europene – conform Directivei serviciilor media audiovizuale (AVMSD). Voi susține ca aceste angajamente să se regăsească clar în școli.
Este o obligație față de copiii noștri. Este o obligație față de democrație. Și este o obligație europeană.
Dacă ești părinte, profesor sau elev și vrei să te implici în consultări, scrie-mi. Construim împreună un scut inteligent pentru generația care vine”, anunță Stroe.

Sursa: Ecopolitic.ro

Proiectul jurnalistic pressonline.ro este un proiect susținut de AGI
- o asociație neguvernamentală, apolitică și non-profit.
Depinde și de tine să susții o presă independentă.

Citește și:

Activează Notificările OK No thanks