Marți dimineață, plenul va evalua rezultatele Consiliului European din 20 martie în cadrul unei dezbateri în plen cu președinții António Costa și Ursula von der Leyen.
În cadrul reuniunii lor de la Bruxelles, șefii de stat sau de guvern din UE s-au axat pe modul în care UE poate continua să sprijine Kievul împotriva agresiunii Rusiei, cu participarea președintelui Ucrainei, Volodimir Zelenski.
Aceștia au discutat, de asemenea, despre modalitățile de consolidare a capabilităților de securitate și apărare ale UE și despre modalitățile de răspuns la situația din Orientul Mijlociu.
Liderii au evaluat soluții de consolidare a competitivității UE, au avut un prim schimb de opinii cu privire la următorul buget pe termen lung al UE (cadrul financiar multianual – CFM) și au discutat despre migrație și multilateralism
Articolul Parlamentul European: Eurodeputații vor evalua rezultatele summitului UE din 20 martie apare prima dată în Ecopolitic.
Sursa: Ecopolitic.ro