Ministrul Transporturilor anunță că stadiul de execuție al lucrărilor pe lotul 4 al autostrăzii A0 Nord este considerabil, de 75%, în timp ce pe lotul 3 a ajuns la doar 53% și există riscul să nu fie finalizat anul acesta, așa cum prevede contractul.
- ”Verificări pe șantierele a două dintre loturile A0 Nord! În timp ce pe lotul 4 (Pantelimon-Glina), constructorul român are un avans considerabil (75%), pe lotul 3 (Afumați-Pantelimon) constructorul chinez a ajuns doar la un stadiu de 53% și continuă să acumuleze întârzieri.
I-am atras atenția șefului de șantier de pe lotul 3 că, în cazul în care nu va crește mobilizarea și ritmul de lucru, riscă să nu finalizeze lucrările anul acesta (2025), așa cum prevede contractul.
Această situație îi va aduce, pe lângă certificatele negative intermediare, și penalizări pentru întârzierile înregistrate.
Dacă circulația pe lotul 3 nu va fi deschisă anul acesta, finalizarea în această toamnă a lotului 4, înainte de termenul contractual (2026), va face inutilizabil întregul tronson cu o lungime de aproximativ 13 km din semi-inelul nordic al A0, anunță Ciprian Constantin Șerban, Ministrul Transporturilor și Infrastructurii/
Sursa: Ecopolitic.ro





