Europarlamentarul PNL Siegfried Mureșan anunță că a transmis astăzi reacția a Parlamentului European, la propunerea Comisiei Europene de buget pe termen lung iar noile priorități – securitatea, apărarea și competitivitatea – sunt esențiale, dar nu pot permite ca politicile tradiționale precum agricultura și coeziunea să fie slăbite.
”Pe scurt:
- Noile priorități – securitatea, apărarea și competitivitatea – sunt esențiale, dar nu putem permite ca politicile tradiționale precum agricultura și coeziunea să fie slăbite.
- Pentru fermierii și regiunile noastre, este vital ca alocările să rămână la același nivel, ajustate cu inflația, și să nu fie reconfigurate în planuri naționale ce concurează între ele.
- Un buget european trebuie să fie comun, previzibil și să ofere sprijin stabil tuturor beneficiarilor.
- Noi priorități înseamnă noi resurse, nu tăieri de la prioritățile tradiționale.
”Ca negociator-șef al Parlamentului European, prioritatea mea este clară: să apăr agricultura și coeziunea în viitorul Buget Multianual. Sunt importante pentru România și sunt importante pentru întreaga Europă”, spune Mureșan.
Sursa: Ecopolitic.ro





