Noul prim-vicepreședinte al PSD, Victor Negrescu, declară că Partidul Social Democrat a devenit, conform noului Statut, un partid modern de centru-stânga, promotor al echității sociale și al solidarității.
”Mă bucur că, pentru prima dată, prin amendamentul adus împreună cu colegii mei din PES activists România la Statutul PSD, adăugăm cu claritate această dimensiune a echității și solidarității, o dovadă că noi suntem partidul care se luptă pentru justiție socială!
Partidul Social Democrat este un partid dedicat valorilor democratice și naționale, cu o orientare clară pro-europeană și euroatlantică, fiind formațiunea politică ce a finalizat negocierile de aderare la Uniunea Europeană, a închis MCV, a dus România în NATO și în spațiul Schengen.
PSD este membru al Partidului Socialiștilor Europeni și continuă o tradiție social-democrată românească veche de peste 132 de ani, pe care trebuie să o prezentăm mai bine.
Rezultatele noastre și reformele realizate nu sunt suficient cunoscute.
Împreună cu familia noastră politică social-democrată, ne opunem atât dreptei pro-austeritate, cât și populismului extremist. Stânga democratică europeană susține salariul minim european, drepturi egale pentru toți cetățenii europeni și o politică europeană solidă și coerentă.
Rămânem forța schimbării și cei care mențin echilibrul. Curajul nostru la nivel european s-a tradus, istoric, prin inițiative precum Garanția pentru copii, Mecanismul de redresare și reziliență sau politica de coeziune. Dreapta europeană spunea atunci că suntem anti-sistem.
Uniunea Europeană este o construcție politică, condusă tot de politicieni, și este de datoria noastră, ca pro-europeni, să corectăm și să îmbunătățim deciziile greșite. Recent, forțele pro-europene din Parlamentul European au cerut Comisiei Europene să își revizuiască propunerea de buget pe termen lung prin care se îngreuna accesul la fondurile europene pentru beneficiari. Asta înseamnă să negociezi în interesul oamenilor.
Continuăm să milităm pentru o Europă mai echitabilă, socială și unită și pentru o Românie puternică și influentă în Uniunea Europeană!”, spune Negrescu.
Sursa: Ecopolitic.ro




