Parlamentarii UDMR vor părăsi sala în momentul votului din plenul reunit cu privire la învestirea guvernului lui Adrian Veștea, a declarat, luni seara, liderul formațiunii, Kelemen Hunor, scrie Agerpres.
Întrebat dacă parlamentarii UDMR vor rămâne în bănci la vot sau vor părăsi sala, Kelemen Hunor a răspuns: ‘Părăsim sala’.
El a reafirmat că UDMR ar vota un guvern cu PNL și USR.
Liderul UDMR a anunțat miercuri, după o ședință a grupurilor parlamentare reunite ale Uniunii, că parlamentarii formațiunii sale nu vor fi prezenți în sală la momentul votării guvernului lui Adrian Veștea, pentru a evita speculații legate de numărul voturilor exprimate.
Sursa: Ecopolitic.ro





