AcasăStiri generaleMehedinţi: Doi pompieri din judeţ au obţinut nouă medalii la Jocurile Mondiale...

Mehedinţi: Doi pompieri din judeţ au obţinut nouă medalii la Jocurile Mondiale ale Poliţiştilor şi Pompierilor

Doi pompieri din judeţul Mehedinţi, lt. col. Lavinia Mariana Brebu şi lt. col. Adrian Bratu, au obţinut nouă medalii la Jocurile Mondiale ale Poliţiştilor şi Pompierilor, ce s-au desfăşurat în perioada 31 iulie – 7 august în Canada.

Potrivit ISU Mehedinţi, la aceste jocuri la care au participat pompieri, poliţişti şi jandarmi din peste 60 de ţări, cei doi pompieri, care sunt soţ şi soţie, au obţinut şase medalii la probele de înot şi trei la disciplina atletism.

‘Aşa cum ne-au obişnuit, colegii noştri, Lavinia şi Adrian, au urcat şi de această dată pe podium, ca la fiecare participare, reuşind sa câştige nouă medalii, dintre care şase la probele de înot şi trei la disciplina atletism. În cadrul acestor jocuri, competiţia este acerbă, întrucât reuneşte pompieri, poliţişti şi jandarmi, din peste 60 de ţări, care sunt foarte bine pregătiţi, uniţi de pasiunea pentru sport’, informează ISU Mehedinţi.

Lavinia Mariana Brebu a câştigat şase medalii, dintre care două de aur, două de argint şi două de bronz, devenind campioană mondiala la probele: 100 m – spate şi ştafeta 4*50 m – mixt, fiind medaliată cu argint la 200 m – mixt şi ştafeta 4*50 m – liber şi bronz la 50 m – bras şi 200 m liber. Sportiva este la cea de-a şaptea participare la Jocurile Mondiale ale Poliţiştilor şi Pompierilor, unde a cucerit, în total, 40 de medalii, dintre care: 13 de aur, 15 de argint şi 12 de bronz.

Şi Adrian Bratu a obţinut rezultate excelente, devenind campion mondial la proba de 400 metri plat, câştigând medalia de argint la săritura în lungime şi medalia de bronz la proba de 200 metri plat. Pompierul a fost la cea de-a treia participare în cadrul acestor jocuri, unde a reuşit să cucerească 11 medalii: una de aur, şapte de argint şi trei de bronz.

‘Cei doi pompieri sunt un exemplu nu doar pentru colegi, ci mai ales pentru comunitate, fiind dovada vie că prin dedicare, efort fizic intens şi perseverenţă, visurile pot deveni realitate. Dacă în sport fac echipa împreună, în viaţa privată au reuşit să-şi întemeieze un cămin, rodul iubirii lor fiind Francesca, fiica în vârsta de doar un an, care are toate atributele de a deveni o campioană, cele mai pregnante fiind ambiţia, determinarea şi curajul. Felicitări, dragi colegi, aveţi toată aprecierea şi respectul nostru! Prin voi, sportul a devenit credinţa că o viaţă sănătoasă începe prin mişcare, iar succesul nu e imposibil de atins atunci când lupţi pentru a deveni cea mai bună variantă a ta’, au transmis reprezentanţii ISU Mehedinţi.